emésztési zavarok vs. hasi légzés
Az emberek nagy többsége nem is gondolja és nincs is tisztában azzal, hogy gyors, mellkasi vagy éppen felületes légzéssel egy csomó egészségügyi problémát tudnak generálni maguknak. A létfontosságú szervekhez nem jut el elegendő oxigéndús vér, tehát működési zavarok tudnak fellépni.
Ha kizárólag csak a görnyedt testtartást vesszük, már akkor érezhetjük, hogy a belső szerveink egy folyamatos nyomás alatt tartva, nem tudják végezni a normál, természetes folyamatukat. Gyengül a légzés kapacitásunk és az emésztési folyamatainkban is zavar keletkezik, az immunrendszer egészséges működése csökken; és egyfajta feszült, szorongó állapot jön létre. (.. és a háti szakaszt érő terhelésről még nem is beszéltünk)
Itt jön be a képbe a HASI LÉGZÉS fontossága!
Mindannyian ezzel a légzéssel születünk és iskolakezdésig így is működünk.
Ha van esetleg baba a közvetlen környezetedben, érdemes megfigyelni őket, gyönyörűen látszik a hasi légzésük még!!
Amennyiben korábban nem játszottál fúvós hangszeren , akkor előfordulhat, hogy nem tudod mi az a hasi légzés is pontosan, így tudod letesztelni magad: hanyatt fekve és hason fekve. Tégy egy próbát otthon! Feküdj hanyatt és helyezd a bal tenyeredet a mellkasodra és a jobb tenyeredet a köldöködre. Minden erőlködés és irányítás nélkül, hamarosan automatikussá válik a hasi légzésed: emelkedik a köldök, majd kilégzéssel húzódik vissza.
Hason fekve pedig azt tapasztalhatod, hogy körkörösen tágul és szűkül a törzsed két oldala, miközben a köldököd mozgását érezheted az ágyon/talajon, előre indul és húzódik vissza!
Van, akinek ezt újra kell tanulnia, mivel elszoktunk ettől a légzéstől és egyszerűen ülés közben nehezen indul be, pedig egészségügyileg fontos lenne, minél többször gyakorolni, hogy ez is vissza tudjon térni a normál állapotba! Ha türelmesen gyakorolsz, biztosan fogod érezni a változásokat!